Zálohovanie PET fliaš od roku 2022

|

Plastové fľaše a obaly bude Slovensko zálohovať od roku 2022

Slovensko zavádza nový systém zálohovania PET fliaš a obalov, čo v praxi znamená, že zákazníci pri kúpe nápojov zaplatia vratnú zálohu v hodnote 0,15 EUR za obal. Následne si potom budú môcť nárokovať peniaze späť, ak vrátia svoje nápojové fľaše a obaly na recykláciu. Systém sa bude vzťahovať na všetky jednorazové nádoby na nápoje, či už ide o plasty, sklo alebo kov.

Zálohovanie má zvýšiť záujem o recykláciu a znížiť množstvo plastového odpadu, čo znamená, že zákazníci na Slovensku zaplatia za nápoje v obchodoch viac.

Ako by zálohovanie PET fliaš mohlo fungovať?

Ako presne to bude fungovať, sa bude konzultovať, ale môžeme sa pozrieť na iné krajiny so systémami zálohovania obalov, aby sme našli indície.

V súčasnosti má 10 krajín Európskej Únie funkčný systém zálohovania. Medzi tieto krajiny patrí: Chorvátsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Island, Litva, Holandsko, Nórsko a Švédsko.

K cene nápoja sa pripočíta malý príplatok (medzi 0,8 a 0,15 EUR), ktorý sa potom vráti zákazníkovi, keď ho vezme späť na recykláciu. Ak zákazník nevráti fľašu na výber zálohy, tieto peniaze môžu byť poskytnuté výrobcom, maloobchodníkom, darované na charitu alebo sa môžu vrátiť späť do prevádzkovania systému.

Na Slovensku peniaze za nevrátené fľaše a obaly poputujú späť na transparentný účet správcu zálohového systému, ako tvrdí portál www.odpady-portal.sk v článku o zálohovaní PET fliaš.

Kto platí?

To sa líši a závisí od návrhu schémy. Napríklad v Nemecku musia náklady znášať maloobchodníci a nápojový priemysel a na oplátku si môžu ponechať akékoľvek nevrátené vklady.

V iných krajinách sa náklady prenášajú na spotrebiteľa. Niekoľko krajín so systémami zálohovania má centralizovaný neziskový operačný systém, ktorý prevádzkuje inkasné miesta a berie späť všetky peniaze z nevrátených vkladov.

Plastové fľaše

About Me

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus curae malesuada dignissim lacus convallis massa mauris.

About Me

Pretium lorem primis senectus habitasse lectus donec ultricies tortor adipiscing fusce morbi volutpat pellentesque consectetur risus curae malesuada dignissim lacus convallis massa mauris.

Vložiť komentár